Her ne kadar dünyaya bir bebek getirmek kadın için normal ve doğal bir olaysa da, eğer kadınlar bilinçli olarak doğuma hazırlanmazlarsa pek de kolay bir olay değildir.

Usulüne göre hazırlanmış ve eğitilmiş kadınlar için doğum son derece mutlu bir olaydır ve kişinin kendine güvenini arttırır.

Doğum öncesi eğitimde amaç; doğum sırasında olacaklar, hekim ve yardımcı personelin yapacakları işlemler konusunda anne adayını eğitmek ve ekibin bir parçası olan gebeyi kendine düşenler konusunda bilgilendirip usulüne göre uygulamasını sağlayacak beceri oluşturmaktır. Süreç boyunca anne adayının kendini güvende hissetmesini sağlamaktır.

Böylece anne adayı doğum sırasında ürkek, pasif ve ne olacağını bilmeden beklemek yerine doğum ekibi ile uyum içinde kendine düşen görevleri yapacaktır. Bu da anne adayının çocuk doğurmanın ve anne olmanın ne kadar güçlü bir duygu olduğu konusundaki düşüncelerini güçlendirecektir.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; belli prensiplerle eğitilmiş tüm anne adayları doğumu normal ve doğal bir olay olarak algılamaktadır.

Doğumun başladığına işaret eden kasılmalar başladıktan sonra doğumun tüm aşamalarını bilen anne adayı için her olay bir sonraki olayın habercisi gibi algılanacak, mutlu son yaklaşıyor diye sevinecek ve bu süreç içinde olanları anlayış ve güvenle karşılayacaktır. Aksi halde her olaydan sonra ‘eyvah arkasından ne gelecek?’ diye korkacaktır.

Bildiğimiz bir yolda yürürken herşey bize kolay gelir ve her yeni gelinen noktada hedefe şu kadar yaklaştık diye düşünürüz. Bilmediğimiz yol daima uzun ve korkuludur.

Doğum hakkında anne adayının çevreden öğrendikleri  anne, arkadaş, kitap, film sahnelerindeki korkunç doğum hikayelerine ve dayanılmaz sancılara dayanıyorsa kadın kendini korkunç bir serüvenin içinde bulacaktır. Bu durum şaşkın, çaresiz baba adayını da etkileyecek ve çok sevdiği kişinin acı çektiğini ve çaresizliğini, yardım edememenin ızdırabını taşıyacaktır.

Doğum kasılmaları başladığında kadında ağrı olacak ve gebe buna refleksle yanıt verecektir. Nasıl  yanıt vereceği öğretilmezse kendini bilinçsiz bir şekilde kasacaktır. İşte bu  gerginlik hiç ağrı olmasa bile insanlarda ağrı oluşturur.   –korku-gerginlik-ağrı  döngüsü.

Gerilmiş korkmuş kadın ya nefesini tutar, ya aşırı nefes alıp verir ve vücuttaki oksijen dengesi bozulur. Bu vaziyetteki gebe zaman içinde daha gergin ve daha yorgun olur zaman daha yavaş geçer ve sonunda kendini kaybeder. Yeni ağrılar gelecek diye korku ve panik gelişir. Çevresindekilerin  dikkatini çekmek ve yardım istemek için içinde bulunduğu durumu abartabilir. Doğum ekibi deneyimli ve sabırlı ise, gebenin yakın çevresi tarafından  haksız yere, gerekli müdahaleyi yapmamakla suçlanır.

Doğuma hazırlık eğitimine katılmak için hafta sınırlaması yoktur, her haftada katılabilirsiniz. Eş ile katılım, çift ve birlik olma bilinci ve bebeğinizle daha derin duygusal bağ kurmak açısından önerilir.

Eğitim içeriği

  • Eğitimlerde; doktor, ebe, psikolog birlikte çalışıyoruz.
  • beden ve bebeğin uyumu
  • doğum ortamı ve aktif doğum teknikleri
  • doğum müdahaleleri
  • gevşeme ve nefes teknikleri
  • doğuma yardımcı masaj teknikleri
  • plansız sezaryen doğum
Call Now Button Şimdi Ara