Hem yumurtanın hem spermin ele alındığı daha ileri düzey bir tedavidir. Sperm ve yumurta laboratuar ortamında birleştirilip, oluşan embriyo rahim içine transfer edilir. Tüplerdeki tıkanıklıklarda,  ciddi çikolata kistlerinin varlığında, yumurtalık fonksiyon bozukluklarında, erkek problemlerinde ve nedeni bilinmeyen kısırlık durumunda uygulanır.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır? Tüp bebek tedavisi sikluslarla (adet döngü süresi) yapılır. Birkaç siklus gerekebilir.

  1. Yumurta elde edilmesi. Yumurtlama çok sayıda yumurta elde etmek için gonadotropinlerle (iğnelerle) uyarılır. Yumurtalar hazır olduğunda, anestezi altında vajinadan iğne yardımı ile yumurtalar toplanır.
  2. Sperm ile yumurtanın döllenmesi. Laboratuarda her bir yumurta içine seçilen bir sperm  yerleştirilir. Ertesi gün yumurtaların döllenip döllenmediği izlenir.
  3. Embriyonun transferi. Döllenmeden birkaç gün sonra. Bir yada daha fazla embriyo vajinal yoldan rahim içine yerleştirilir. Yerleştirilmeden kalan sağlıklı embriyolar dondurulabilir.

Tüp bebek tedavisinin riskleri nelerdir? Çoğul gebelik riskini önlemek için çeşitli önlemler alınabilir. Bazen tedavinin ertelenmesi gündeme gelebilir.

Kısırlık tedavisi uzun süren, maliyeti yüksek bir tedavidir. Neredeyse hiçbir sağlık güvencesi kapsamına girmez

Call Now Button Şimdi Ara